סיקור מקיף

לוויין התקשורת עמוס- 5 שוגר

הלוויין שוגר בשעה 13:17 שעון ישראל על גבי משגר פרוטון-בריז (Proton Breeze-M) וכעת הוא נמצא בדרכו למסלולו מעל קו האורך °17 מזרח

קולאז' תצלומים של הרכבת הלווין עמוס 5 על טיל הפרוטון. צילום: חברת חלל תקשורת
קולאז' תצלומים של הרכבת הלווין עמוס 5 על טיל הפרוטון. צילום: חברת חלל תקשורת

 

חברת חלל תקשורת, מפעילת לווייני עמוס, הודיעה היום כי הלוויין עמוס-5 שוגר מבייקונור שבקזחסטן.
הלוויין שוגר בשעה 13:17 שעון ישראל על גבי משגר פרוטון-בריז (Proton Breeze-M) וכעת הוא נמצא בדרכו למסלולו מעל קו הרוחב °17 מזרח. עמוס-5 מתוכנן להיפרד מהשלב האחרון של המשגר כתשע וחצי שעות לאחר שיגורו, ואז יפרוס את הפאנלים הסולאריים שלו.
בשבועות הקרובים, יעבור הלוויין סדרת בדיקות במסלול, לבדיקת תקינות מערכותיו השונות (In Orbit Tests), וזאת לקראת תחילת פעילותו המסחרית.
דוד פולק, נשיא ומנכ"ל חלל תקשורת, אמר היום: "שיגור עמוס- 5 הופך את חלל למפעילת לוויינים מובילה ורב-אזורית. השיגור הוא אירוע חשוב עבורנו, ויאפשר לנו לספק שירותים איכותיים ליבשת אפריקה. הלוויין יספק לנו כיסוי מעולה וקיבולת שנועדו לתת מענה ליבשת המתפתחת במהירות. חברת חלל תקשורת מצפה לתחילת פעילותו המסחרית, אשר תאפשר לספק שירותי תקשורת איכותיים ליבשת אפריקה."
עמוס- 5 יכסה את כל יבשת אפריקה, ויספק שירותי תקשורת מגוונים לרבות שידורי טלוויזיה, נתונים ואינטרנט. הלווין כולל 14 משיבים ברוחב פס של 72Mhz ו-4 משיבים של 36Mhz בתחום C Band, ו- 18 משיבים של 72Mhz בתחום Ku Band.
עמוס- 5 מצטרף לשני לווייני התקשורת של חלל תקשורת- עמוס- 2 ועמוס- 3, כאשר שני האחרונים ממוקמים בנקודה אסטרטגית °4 מערב. שלושת הלוויינים יספקו כיסוי לכמה מהשווקים המתפתחים ביותר בעולם כיום, בהם קיים ביקוש הולך וגדל לשירותי לוויין. אזורים אלה כוללים את המזה"ת, מזרח ומרכז אירופה וכאמור, יבשת אפריקה.

פרטים טכניים:
משקל הלוויין: 1.9 טון (ביחס למשקל של 1.3 טון של עמוס-3)
הספק מערכת התקשורת : 5600 וואט (ביחס ל-1800 וואט בעמוס-3)
מספר אנטנות: 4 אנטנות גדולות (ביחס לאנטנה אחת גדולה ו-3 קטנות בעמוס-3)
אורך חייו: 15 שנה

המשגר:
הלוויין ישוגר על ידי משגר הפרוטון הארבע-שלבי (הנקרא Proton Breeze-M). משגר זה שיגר עד כה מעל 365 פעם מאז 1965 באחוז הצלחה משוקלל של 97%. המשגר מתנשא לגובה של 58 מטרים, קוטרו 7.4 מטר והוא שוקל למעלה מ-700 טון בשיגור.

תחילת חייו של עמוס-5:
תשע וחצי שעות לאחר השיגור, ולאחר ההפרדה מהמשגר, צפוי הלווין לבצע את הפעולות הבאות:
– כדקה וחצי לאחר הפרדה – תתקבל תשדורת ראשונה מהלווין
– כ-5 דקות לאחר הפרדה – ייפרשו הפאנלים הסולאריים המספקים ללווין אנרגיה מהשמש
– כ- 5 שעות לאחר הפרדה – ייפרשו אנטנות התקשורת (וזאת על פי פקודה מהקרקע)

בימים אלה נמשכות העבודות בתעשייה האווירית על הלוויין עמוס- 4 אשר עם תחילת הפעלתו המסחרית הצפויה בשנת 2013 , יספק שירותים ברוסיה ודרום אסיה. במקביל מאפיינת החברה את הלוויין עמוס- 6 אשר מתוכנן לשיגור בשנת 2014. לוויין זה מתוכנן לספק שירותים באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה. בכך למעשה תרחיב ותבסס חלל-תקשורת את פריסתה הרב אזורית ואת מעמדה כמפעילת לוויין מובילה.

5 תגובות

  1. לויין תקשורת גאוסטציונרי יושב תמיד על קו רוחב 0. הלווין עמוס 5 יושב בקו אורך (ולא רוחב) של
    17 מעלות מזרח.

  2. רובי, אם אתה מתכוון לאיסוף אנרגיית שמש ושיגורה לקרקע באמצעות קרן אלקטרומגנטית (נדמה לי) אז הרעיון מוכר, באחד הפרקים בערוץ דיסקברי אף בדקו וראו שזה עובד, אפילו טוב מאוד (הקרן כל כך חזקה שחוששים שאם היא תכוון בטעות או שלא בטעות לעבר יישוב כלשהו היא פשוט תאדה כל יצור חיי שמסתובב שם)

  3. הייתי רוצה לבדוק בלוויין הבא רעיון חדש לאספק אנרגיה, האם זה אפשרי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן