מחקר גנטי מסייע לפענוח פיגועי האנתרקס

תמרה טראובמן

גנטיקאים אמריקאים אמרו אתמול, כי גילו "טביעות אצבע" גנטיות, העשויות לסייע בגילוי המעבדה, שממנה נלקחו חיידקי האנתרקס שנשלחו במעטפות לאזרחים בפלורידה. המעטפות, שהחלו להישלח בסתיו, גרמו למותם של חמישה בני אדם.

חוקרי האף-בי-איי השיגו עד כה התקדמות מעטה בחקירה, ולא הצליחו להצביע על חשודים. ההתקדמות האחרונה באה בעקבות פענוח הגנום של "זן האיימס" – זן האנתרקס שבודד ממעטפות שנשלחו לפלורידה. על הפענוח דיווחו באוקטובר מדענים מ"המכון למחקר גנומי ברוקוויל", מכון מחקר במדינת מרילנד.במהלך הפענוח, זיהו החוקרים את הרצף של חמישה מיליון יחידות הדנ"א, המהוות יחד את הגנום שבו כתוב כל המידע הביולוגי של החיידק.

אתמול פירסם ה"ניו יורק טיימס", כי אותם חוקרים טוענים, שמצאו מספר קטן של מאפיינים, היחודיים רק לזן האיימס מפלורידה. חוקרים פדרליים יוכלו לנסות למצוא את אותם מאפיינים בדגימות אנתרקס, שנאספו מכתריסר מעבדות בארה"ב ומחוצה לה, וכך אולי לגלות מהיכן השיגו השולחים את החיידקים.

"הניתוח הגנטי של מאגרי האנתרקס עשוי לתת לנו נקודת התחלה לפיצוח המקרה", אמר גורם פדרלי בכיר לעיתון, והוסיף כי "העבודה טרם הסתיימה, וערכה עדיין אינו ידוע". כמו חיידקים אחרים, מתרבה גם האנתרקס על ידי התחלקות לשני חיידקים. בדרך כלל, החיידקים החדשים זהים לחיידק המקורי שממנו התחלקו. ואולם, במקרים יוצאי דופן, מתרחשות טעויות בהעתקת הדנ"א, ונוצר חיידק עם מבנה גנטי מעט שונה. את ההבדלים האלה יעביר החיידק גם לצאצאיו, שיעבירו אותם בתורם לצאצאיהם, וכן הלאה. באופן תיאורטי, יכולים החוקרים לנצל עובדה זו כדי להתחקות אחר החיידק המקורי ששימש את שולחי המעטפות.

ואכן, כאשר החלו המתקפות בסתיו, קיוו החוקרים לזהות את מקור החיידק על ידי השוואתו לאוסף של כמעט מאה זני אנתרקס שנאספו ממעבדות שונות בעולם. הם ניסו לעשות זאת באמצעות שיטות הזיהוי המקובלות, שבהן מחפשים אחר מקטעי דנ"א שלמים החוזרים לאורך הגנום בתבניות יחודיות. ואולם, שיטות אלה נכשלו ועד כה לא הצליחו החוקרים למצוא הבדלים בין מגוון זני האיימס מהמעבדות השונות.

החוקרים, המצוידים כעת ברצף יחידות הדנ"א המלא של האנתרקס, מקווים כי השוואה מדוקדקת יותר – ברמה של יחידת דנ"א בודדת – תאפשר להם לזהות, ברמת סבירות גבוהה ביותר, מאיזו מעבדה בעולם נלקחו החיידקים שנשלחו במעטפות.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~315747079~~~41&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן