סיקור מקיף

ליל המדענים והמדעניות יתקיים ביום חמישי במתכנות וירטואלית

13 מוסדות ישדרו הרצאות במקביל באתר קמפוס וירטואלי, והפעם לא צריך להחליט מראש לאיזו אוניברסיטה להגיע

ליל המדענים והמדעניות 2020. איור: מדעטק
ליל המדענים והמדעניות 2020. איור: מדעטק

אירועי ליל המדענים והמדעניות האירופי בישראל יתקיימו השנה ביום חמישי 03.12.20 בין השעות 16:00-23:00 בפעם הראשונה באופן אינטראקטיבי ומקוון – והכל ללא עלות! האירוע, ביוזמת האיחוד אירופי ומימונו ובתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה, יתקיים השנה בסימן “מדע יוצר מציאות”:

כולנו ממתינים לחיסון לקורונה שייצור עבורנו מציאות חיים חדשה ומשחוררת,

כולנו נהנים מתרופות מצילות חיים שיוצרות עבור משפחות מציאות טובה יותר,

כולנו נהנים מתוצאות המחקרים בכל התחומים שיוצרים עבורנו איכות חיים משופרת,

כולנו משתמשים בטכנולוגיה שהופכת את החיים קלים ומאפשרת דברים שלא היו קודם, כולנו מבינים שללא התפתחות המדע והטכנולוגיה, המאפשרים קיום אירועים וירטואליים, לא היה מתקיים ליל המדענים והמדעניות השנה.

המדע מייצר עבורנו מציאות המאפשרת יצירה ויצירתיות, מחקר והתפתחות כמו גם הגשמה עצמית – מדע יוצר מציאות.

הקהל מוזמן ליום אחד, מבלי לצאת מהבית, לגלות ולחקור את עולם המדע בישראל, הפיתוחים והמחקרים, לחזות ולהשתתף בהדגמות מדעיות, חידונים, שיחות עם נציגים מאיחוד האמירויות, הרצאות, משחקים אינטרקטיביים, חדרי בריחה וירטואליים ומופעים מדעיים – והכל ללא תשלום.

השנה יהיו פעילויות ב-3 שפות: עברית, אנגלית וערבית.

חלק מהפעילויות דורשות רישום מוקדם – עקבו אחר הפרסומים.

כל הפעילויות יתקיימו באתר מרכזי, בתוך קמפוס וירטואלי תלת ממדי בו הציבור ייהנה מעשרות פעילויות בו זמנית של 13 מוסדות אקדמיים, מרכזי מחקר ומוזיאוני מדע מרחבי הארץ. האתר יהיה נגיש לכולם ללא עלות וניתן להיכנס לפעילויות מכל מחשב או מכשיר נייד. 

השנה, בזכות העבודה שמדובר באירוע מקוון, זו הזדמנות נפלאה וחד פעמית לטשטש את הגבולות הגאוגרפיים ולמעשה כולם יהנו מכל הפעילויות של כל 13 המוסדות המשתתפים באירוע. תושבי הדרום יזכו להכיר את הפעילויות ואת המוסדות האקדמיים בצפון הארץ ולהפך לתושבי המרכז והפריפריה להכיר מחקרים מרתקים ואפשרויות לימוד שמחוץ לאזור מגוריהם.

ליל המדענים והמדעניות השנה יהיה מרתק ונגיש יותר מתמיד!

רשימות הפעילויות המלאה באתר האירוע

לכל הפעילויות בשפה הערבית:

המוסדות המשתתפים השנה באירוע “ליל המדענים והמדעניות 2020”: מכון המחקר מיג”ל, המכללה האקדמית לחינוך והוראה אורנים, אוניברסיטת חיפה, מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, המכללה האקדמית לחינוך אלקאסמי, האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת בר-אילן, מכון ויצמן למדע, האוניברסיטה העברית, מוזיאון המדע ע”ש בלומפילד, המכללה האקדמית להנדסה ע”ש סמי שמעון והמכון לחקר ימים ואגמים.

פירוט האירועים המרכזיים במוסדות המשתתפים:

אוניברסיטת חיפה

מפגש מיוחד לקהל עם משתתפים מאיחוד האמירויות בשפה האנגלית, שיחה מרתקת עם יובל שמלא “טיפוס אחר” על הספורט ששינה את חייו, הזכייה בתכנית הראליטי “נינג’ה ישראל” והשאיפה הבלתי פוסקת למצוינות, הרצאה על המציאות של מלכודת דיגיטלית והמניפולציות המבטיחות את התמכרותנו לסביבה הדיגיטלית ועוד שלל פעילויות נוספות.

מכון המחקר מיג”ל

האם תהייתם איך עובדת בינה מלאכותית? כיצד מתפרץ הר געש, מי יותר יעיל בהיווצרות פוטוסינתזה ופליטת חמצן, איך נוזלים נעים בניגוד לכוח המשיכה, מהם החידושים בתחום הקנביס הרפואי והאם יש שגיאות תנועתיות במוח האנושי? לכבוד ליל המדענים והמדעניות מגוון פעילויות אינטראקטיביות עם הקהל: ניסויים, סדנאות, הדגמות, הרצאות לכל המשפחה וגם בשפה הערבית.

אוניברסיטת בר-אילן

מוזמנים להתנסויות מדעיות לכל המשפחה: יצירת ננו חיישנים,  פיצוץ בלוני מימן, צבעים ולהבות, הפקת DNA מתות שדה ומגוון הרצאות על הלייזר ושימושיו, כימיה בחיי היום וסיורים וירטואליים מרתקים במגוון פקולטות. ומפגש בארבע עיניים עם איתי הרמן, “האיש שזוכר הכל” ופרופ’ אלי וקיל, ראש מעבדת זיכרון ואמנזיה, המרכז הרב-תחומי לחקר המוח.

מכון ויצמן למדע

בואו להשתתף במגוון הרצאות ופעילויות וירטואליות בנושאים שונים: הרצאה עם פרופ’ עדה יונת, זוכת פרס נובל, ממחקר בסיסי ועד לפיתוח תרופות חדישות, מה משותף לנו וליצורים חיים אחרים, שעימם אנו חולקים כ-99% מה-DNA שלנו? והקשר לטכנולוגיה, מדע ואינטליגנציה? ופעילות חידון הטריוויה הפופולרי ״שטיפת מוח״ המועבר לראשונה בשידור חי לכבוד ליל המדענים והמדעניות!

המכללה האקדמית לחינוך והוראה אורנים

איך להפוך לחוקר טבע צעיר? האבולוציה של יצירת כולסטרול למניעת מחלות לב, טיפים לצילומים זום בעידן הקורונה ואיך להציל את כדור הארץ בחמישה שקלים? הרצאות בשילוב פעילויות וסדנאות עם טיפים מיוחדים לכל המשפחה שיתקיימו בליל המדענים במתחם וירטואלי של מכללת אורנים.

מדעטק- המוזיאון הלאומי למדע

לכבוד ליל המדענים והמדעניות מיטב פעילויות בשפה העברית והערבית לכיתות הנמוכות מגיעות אליכם ישירות לסלון הכוללות הדגמות בכימיה וחשמל, סיורים בתערוכה “מעשה פלאים”, משחק הרפתקה וירטואלי ברחבי המוזיאון , הרצאות מעניינות על רובוטיקה, מזון העתיד והרצאה בביוטכנולוגיה על שיטה חדשנית, בעלת דיוק גבוה, לאבחון קורונה ללא צורך בהגברת PCR.


המכללה האקדמית לחינוך אלקאסמי

המכללה האקדמיית לחינוך אלקאסמי תקיים אירוע וירטואלי למגזר הערבי עם סדנאות ומפגשים עם מדענים ומדעניות על תאוריות בנושא גזענות וחשיבה רדיקלית בארה”ב, סדנאות מודרכות על גיבורי על ומה שהם מייצגים, ועל החשיבות להבעת רגשות של בני נוער וילדים ניסויים, ומגוון הרצאות בנושאים שונים.

האוניברסיטה הפתוחה

חגיגת מדע לכל המשפחה, שלל הרצאות סדנאות ופעילויות מדעיות: אשליות ותעתועים – נפלאות המוח האנושי, מדע היקום בין מציאות לדמיון על תורת המפץ הגדול, למה, האם וכיצד ניתן לשלוט על רובוטים באמצעות מוחות מלאכותיים? וחדר בריחה וירטואלי “בעקבות הזמן האבוד של האינטרנט הישראלי”.


אוניברסיטת תל אביב

פסטיבל רעיונות ומתחמים וירטואליים עם שלל חוויות לכל המשפחה הכולל: מסע מרתק בעקבות העתיד על בינה מלאכותית וביטחון לאומי, להיות מהנדסים ליום אחד- סדנה היכרות מקרוב עם הטכנולוגיה שמשנה את העולם, תרגיל מחשבתי מאתגר על החיים בעידן הפוסט אנושי, שביטים ואסטרואידים – התנגשויות במערכת השמש היכרות עם תופעות אסטרונומיות מרתקות בסדנה לכל המשפחה והחידון הגדול נושא פרסים של מוזיאון הטבע ע”ש שטיינהרדט.


האוניברסיטה העברית

מזמינה אתכם להתנסויות והרצאות וירטואליות קצרות בנושא מדע הכוללות היכרות עם פרסי נובל 2020, הרצאה עם צוות מדענים על האפשרות ליצור בדיקות קורונה זולות לעשרות אלפי אנשים, יממה עם וטרינר בבית החולים הווטרינרי היחיד בישראל ופעילות אטרקטיבית זהירות: פצצה! על ערבוב חומרים שיוצרים פיצוץ במכוון ובעזרתם נכין פצצות אמבטיה.

מוזיאון המדע ע”ש בלומפילד

בעזרת מפגש עם מגוון מומחים ופעילויות וירטואליות הקהל ייחשף לסדנה פעילה של בניית צעצוע מכני מקופסה, הדגמות עם חנקן נוזלי, מופע קונטרול פריק – המשלב סאונד, אור וטכנולוגיה מתקדמת, סיורים מודרכים בתערוכת ‘קאפצ’ה’, ניסויים של המעבדה הפתוחה בלווי הרצאה, הצורך בחקלאות ישראלית, ופאנל מומחים על חיסון כחול לבן.

המכללה האקדמית להנדסה ע”ש סמי שמעון

הרצאות ופעילויות מדע: האם רובוטים יכולים להרגיש? לאילו רגשות אנחנו נצפה מהרובוטים שלנו? מה קרה מאז הפעם הראשונה שבה רופא פגש מדפסת תלת-ממד ועד היום? וגם פעילות חוויתית בנושא סליל הטסלה ושימושיו הכולל הדגמה וחידון לכל המשפחה במיוחד ליל המדענים והמדעניות הוירטואלי!

חקר ימים ואגמים

חוקרי ימים ואגמים יציגו מגוון הרצאות ופאנלים על עתיד החקלאות הימית בישראל, פאנל על מעי מלאכותי של דגים עם חוקרים מאיטליה ופורטוגל, הרצאה על השפעת התחממות גלובלית, וכמה זמן לוקח לדג לעבד מידע במוחו מרגע שראה טרף ועד שהחליט לצאת להתקיפו? והאם יש דבר כזה כרישי ישראל ?

לכל האירועים והפעילויות כנסו לאתר ליל המדענים והמדעניות במשרד המדע והטכנולוגיה https://www.madalayla.co.il/

לפרטים נוספים ותיאום ראיונות: נועה ברק, דוברת משרד המדע והטכנולוגיה, ‎052-3376537‏

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן