ידענים: גלקסיות | ראשית היקום | שביל החלב

מאת 11 בינואר 2009 45 תגובות

חידת הביצה והתרנגולת הקוסמית עשויה להיפטר בידי אסטרונומים שראו כי חורים שחורים באו לפני הגלקסיות ואלה נוצרו סביבם * הממצאים הוצגו במפגש האיגוד האסטרונומי האמריקני בקליפורניה

חור שחור בשביל החלב. מתוך הסרט 'קץ היקום. באדיבות ערוץ נשיונל גיאוגרפיק

חור שחור בשביל החלב. מתוך הסרט 'קץ היקום. באדיבות ערוץ נשיונל גיאוגרפיק

מרבית אם לא כל הגלקסיות, לרבות שביל החלב, כוללים חור שחור מאסיבי במרכזן. ואולם לא היה ברור האם החורים השחורים היו קודם וסייעו ליצור גלקסיה באמצעות משיכת חומר אליהם, או שהם צמחו בגלקסיות שכבר היו קיימות. כך עולה ממחקר שהוצג בכנס האיגוד האסטרונומי האמריקני המתקיים בימים אלה בלונג ביץ', קליפורניה.

"זה נראה כאילו החורים השחורים קדמו" אמר ד"ר כריס קארילי ממצפה הרדיו הלאומי בסוקורו, ניו מקסיקו, שהשתתף במחקר. "העדויות מתחילות להצטבר." אמר. מחקרים קודמים של גלקסיות סמוכות חשפו קשר מסקרן בין מסות החורים השחורים ובין הכוכבים והגז שב"תפיחה" המרכזית בגלקסיות. ככלל, מסת החור השחור היא כאלפית ממסת התפיחה הגלקטית המקיפה אותו.

יחס קבוע זה מעיד על "קשרים אינטראקטיביים" בין החור השחור לבין התפיחה, אך לא ברור מי משני הגורמים הללו צמח לפני האחר, או שהם צמחו יחדיו.

במחקר החדש, השתמשו החוקרים בטלסקופי רדיו כדי לחפור אחורנית כמעט לראשית היקום, לפני כ-13.7 מיליארד שנה, כאשר נוצרו הגלקסיות הראשונות.

"סוף סוף הצלחנו למדוד את מסות החורים השחורים והתפיחות בכמה גלקסיות כפי שהן נראו במיליארד השנים הראשונות לאחר המפץ הגדול" אמר פביאן וולטר ממכון מקס פלנק לרדיו אסטרונומיה בבון, גרמניה, ושותף למחקר. "העדויות מראות כי היחס הקבוע הנצפה בגלקסיות קרובות, אולי לא התקיים ביקום המוקדם." לדבריו "ההשלכה היא שהחור השחור גדל תחילה."

האסטרונומים אומרים כי האתגר הבא יהיה לגלות כיצד החורים השחורים והתפיחות משפיעות זה על צמיחתו של זו ולהיפך". לדברי ד"ר קארילי, טלסקופי רדיו רבי עוצמה הנבנים בימים אלה יוכלו לחשוף את המסתורין. בין היתר הוא מזכיר את הרחבת המערך הגדול מאוד (EVLA) בניו מקסיקו, ואת מערך טלסקופי המילימטר והתת מילימטר (ALMA) בצ'ילה.

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד באתר הידען מכנס האגודה האסטרונומית האמריקנית ה-213, ינואר 2008, לונג ביץ' קליפורניה:

אבי בליזובסקי

עורך אתר הידען ([email protected]) כל המאמרים של אבי בליזובסקי באתר הידען

45 תגובות ל “החורים השחורים קדמו לגלקסיות”

 1. נעם

  אמיר,

  פיספסת לגמרי את משמעות דבריו של אינשטיין לגבי המתמטיקה – או שיותר גרוע – אתה מנסה להוליך שולל את הקוראים הפחות בקיאים.

  תורת היחסות התבססה רק לאחר שהמתמטיקאים הוסיפו לתובנות המופלאת של אינשטיין את המשוואות המסובכות שלהם.

  אינשטיין עם כל גאוניותו, נזקק לעזרה במתמטיקה הגבוהה שנדרשה כדי לבסס את תורת היחסות שלו!

 2. נעם

  ערן,

  הרי לך אתגר פשוט:

  הראה לנו תובנות עמוקות בגמרה, בקבלה, בזוהר ובתורה ** שפורשו ונאמרו מפורש לפני שהתגלו ע"י המדע **

  הדגש, אם לא הייתי מספיק ברור, הוא על תובנות וגילויים ** לפני ** שפורסמו והתגלו ע"י המדע!

  אל תמהר, קח את הזמן שלך…

 3. שלמה

  נכון מאוד בקשר למתמטיקה, הרי עד לא מזמן לא ניתן היה לחזות גלים בגובה של 30 מ' אלא פעם ל-10,000 שנים, לפי חישובים מתמטיים, אבל היום יודעים שכל הנוסחאות לא שוות כלום, וישנם גלים כאלו כמעט על בסיס יומי.

 4. אמיר

  תגובה ל-6 המתמטיקאי, אינשטיין בעצמו אמר, כי אחרי שהמתמטיקאים לקחו את תורת היחסות שלו, והפכו אותה למשוואות מתמטיות, הוא כבר לא הבין כלום.
  אז, דחילק, תפסיקו עם המתמטיקה,
  הרי גם הכלכלנים כבר מבינים שאין למתמטיקה ולחיים כלום.
  מקסימום אפשר לבנות גשר, וגם זה בערבון מוגבל.

 5. ערן

  רבותי, המלומדים, כל הכבוד לכם, אבל את כל זה כבר כתוב לפני אלפי שנים בגמרה, בקבלה, בזוהר ובתורה.
  אז, לפני שאתם מנסים ללמוד תורת גויים, תלמדו תורתכם ותדעו הכל על היקום.

 6. תלמי

  מישהו יכול להסביר , שכאשר מדברים על יקום עם מפץ גדול , האם קיימים יקומים נוספים , או רק יקום אחד ?

 7. מיכאל ר. (בעבר מיכאל)

  המגיב המגניב:
  אין כאן בעיה מיוחדת.
  מבחינת הגוף שנופל לתוך החור השחור – הוא ייפול פנימה.
  מבחינת הצופה המרוחק – כוח המשיכה של הגוף שנפל לתוך החור השחור ימשיך לפעול עליו מכיוון החור השחור.
  הקרינה הבוקעת מן הגוף הנופל מוסטת בהדרגה ל"אדום" – כלומר – אורך הגל שלה מתארך (האנרגיה שלו פוחתת) ובשלב מסוים כבר לא ניתן לראות אותה כלל.

  אגב:
  מישהו מבין מה ה"גישות יסוד" הזה רוצה?

 8. גישות יסוד

  על הקיבעון של התבונה האנושית :

  משחר ההיסטוריה , פיתח האדם יכולות וכישורים שונים . סוג מיוחד של כישורים מתפתח במיוחד אצל כאלה שרוויים בצורך הבלתי נשלט שלהם בשתלטנות , עד כדי בלימה כמעט מוחלטת בהבנת הצורך להסתגל לשינויים שמאפיינים כל מה שמוכל בהוויותינו .

  להלן דוגמאות בודדות , ולעניין זה מספיק חשובות :

  * מוצא המינים של דארווין ; או :

  * למזלנו חלק מעם ישראל , התחיל להבין לאחר כאלפיים שנות גלות , מאופיינות ברדיפות וסבל , ובנורא מכל שהתחולל באירופה, על מנת להבין דמוקרטיה , שאומנם מדורגת כרע במיעוטו , אבל מעולם לא היו הצלחות גדולות לעם ישראל , כפי שאירעו במהלך הניסיונות שלו להסתגל לדמוקרטיה , שגם כאשר מישהו ניסה לשתק אותה , על ידי כמו : רצח נתעב של ראש ממשלה ; הדמוקרטיה הזו , אפשרה לו לשאת אישה , וגם ללדת צאצא , מה שלא היה עולה על הדעת במדינות לא דמוקרטיות .

  כתוצאה מהתכונה של ההיסטוריה להשתנות , ולעיתים במהירויות תאוצתיות , נכון יהיה להקדיש את הכוח והיכולות שהדמוקרטיה הזו מאפשרת לנו , על מנת להשתלב ככל האפשר בשינויים הבלתי נמנעים , ולמטרה זו , נכון מאוד קודם כל , להניח בצד את הציפיות שברמה האישית , ולעיתים זה דווקא עוזר לאלו להתממש .

  לסיכום : במקום למרוח בתגובות מלל כמעט אין סופיים כתבות , רצוי לדוגמא להתמקד בתגובה עניינית למאמר שפורסם ב – 8 בינואר 2009 , שכותרתו : שביל החלב מאסיבי יותר, מסתחרר מהר יותר וקרוב לוודאי שיתנגש באנדרומדה , בו דווח בין היתר , שמדידות מדויקות במיוחד של שביל החלב גילו כי הגלקסיה שלנו מסתובבת כ-150 אלף קמ"ש מהר יותר ממה שסברו עד כה.

  וכאן יש מקום לתהות , ביחס למה מסתובבת יותר הגלקסיה שלנו ( לא מדובר ברכב שנע במהירות קבועה ביחס לנקודה נתונה ) , כאן מדובר במאסות בסדרי גודל של גלקסיות , שהמשיכה ( או הדחיה ) שלהן , נקבע על ידי אחד מהכוחות הבסיסיים בפיסיקה – כוח הכבידה , שמאפיין ( גרף ) הפעולה שלו – לוגריתמי ( בשונה מליניארי ) .

  או רצוי לדוגמא , לנסות לתת הסבר מקשר , שבין התפשטות הגלקסיות ( המפץ הגדול ) , להתנגשויות שמתחוללות ביניהן מעת לעת ( במושגי זמן של מהירות האור ) .

 9. המגיב המגניב

  שאלה מעניינת בקשר לחורים שחורים:
  איך חור שחור יכול לגדול אם זמן הנפילה של גוף אליו הוא אינסופי ביחס לצופה?
  "the distant observer will see an object falling into a black hole slow down as it approaches the event horizon, taking an infinite time to reach it."

 10. גישות יסוד

  על תצלומים מרהיבים שהחליפו שרטוטים מרשימים :

  השרטוטים היפים של המפות של תלמי ( שהיה גם מדען בתקופתו ) ,שייכנעו את מעצבי דעת התבונה האנושית של התקופה ( הכנסייה ) , כי כדור הארץ הוא מרכז היקום , ומעניין שהיה מישהו שטען כי זה לא נכון וצחקו עליו , אבל מה לעשות , מעצבי דעת התבונה האנושית שהוקסמו מהשרטוטים של תלמי , תקעו את האנושות בבערות שנמשכה כאלף ושש מאות שנה ; מעניין שדווקא כומר חילץ את האנושות מהבערות .

 11. מיכאל ר. (בעבר מיכאל)

  נקודה:
  אכן – ההתמסטלות בחוף גואה 🙂

 12. נקודה

  הכיוון חשיבה החדש הזה מוביל אותנו להודו?

 13. גישות יסוד

  למיכאל ר. (בעבר מיכאל):

  לדינמיקה הנצחית של כל מה שידוע לנו שבהקשר לתופעות המסות שביקום , יש מחזוריות , שהתדר שלה מהווה את אחת הקואורדינטות של פונקצית המרחב זמן ;במרחב גדול , מתאפשר קיום מחזורים בעלי סדרי גודל גדולים יותר ( זמן ) , מהמרחבים המוכלים בתוכו .

  במידה ונושא חשוב זה , לא יהפך לויכוח , אלא ניסיון נוקב להבין את מה "שמעבר ליכולות ההבנה שלנו ", יהיה לנו סיכוי לפתח כיוון לחשיבה , שלמרות הקשיים הקיימים , נתקדם להסברים משופרים יותר ; שבמידה ולא , נשארים תקועים בשאלה : מה קדם יותר הביצה או התרנגולת , או אולי התרנגול ?

 14. א.בן-נר

  אפשרות קיומם של חורים שחורים בראשיתיים שהנם תוצרי המפץ הגדול עלתה במוחי הקודח עוד לפני שנים רבות. הרעיון בא לי בעת שרותי הצבאי, עת התאמנו בזריקת רימון רסס. כזכור למי מיכם, מעטפת הרימון מחורצת בחריצים.החריצים מהוים פסי חולשה על שטח הפנים של מעטפת הרימון,ולאורכם מתחוללת שבירת מעטפת הרימון בעת הפיצוץ.
  כך גם במפץ הגדול, או נכון יותר לאמר, מיד אחרי המפץ הגדול, צפיפות האנרגיה ביקום היתה בלתי אחידה, נוצרו פסי חולשה (נכון יותר לאמר משטחי חולשה) שהיו דלילים (יחסית)בצפיפות האנרגיה שלהם. בין משטחי החולשה נכלאו נפחים בעלי צפיפות אנרגיה גבוהה יותר. מיד אחרי הפיצוץ (המפץ הגדול) נסדק היקום לאורך משטחי החולשה. סידוק זה גרם להתכווצויות אדירות של כל ה"רסיסים היקומיים"אשר ברגע אחד נפרדו מה"רסיסים היקומיים" השכנים.
  עד אותו רגע משך כל "רסיס יקומי" את הרסיסים השכנים לו, כלפי חוץ, ואיזן בכך את הכח הגרוויטציוני העצמי של ה"רסיס היקומי" כלפי פנים. הקריסה הגרוויטציונית של ה"רסיס היקומי", כלפי מרכז המסה שלו, היא שגרמה להיוצרותם של החורים השחורים הענקיים בלב כל "רסיס יקומי". לפי תאור זה (שימו לב, תאור ולא תאוריה), החורים השחורים הבראשיתיים נוצרו מהצטברות אדירה של אנרגיה לנקודה (כמעט) סינגולרית, עוד לפני היווצרות החומר !!! זה מצב של מעבר פאזה מאנרגיה לחור שחור, ללא שלב החומר. מעבר זה היה אפשרי רק בתנאים החמים מאד שהיו מיד לאחר המפץ הגדול. לאחר ההתפשטות האינפלציונית והתקררות היקום, מעבר פאזה כזה כבר אינו אפשרי אלא דרך מצב הביניים- החומר.
  (אנרגיה-חומר-חור שחור).
  מתאור זה די מובן כי כל חור שחור היווה גרעין
  להתגבשות גלקסיה סביבו.

 15. האח הקטן

  יהודה היקר,

  מצטרף אליך בתקווה להפסקת הלחימה ושיגורי הרקטות.
  שנפסיק כבר לראות את תמונות התינוקות המתים ושיהיה
  לנו ולשכנים שלנו ויכוחים (מילוליים) רק על מדע וסיפורת.

  מה אברך?,
  דני

 16. סבדרמיש יהודה

  לאחי הקטן!
  קטונתי לשמע הכבוד והתהילה שאתה מניח על כתפי.
  אבל…
  ידוע לך שאני לא חסיד נילהב של חורים שחורים שכולם "יודעים" שהם קיימים ממש כמו "בגדי המלך החדשים" בסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן הזכור לטוב.
  אז מכיוון שמיכאל רואה בהם את מיטב היצירה , אין סיכוי שהוא יהיה התינוק שיזעק :- "המלך הוא עירום".
  אני בטוח שהנס היקר היה מוסיף מספר חורים שחורים לבגדי המלך וזה לא היה משנה כלל ועיקר, כי הרי, גם אותם לא רואים
  אז תמשיכו להתווכח על תפירתם של החורים השחורים ותשאלו אם הם קדמו לבגד או הבגד קדם לחורים,(אני גאה בשאלה הפילוסופית שזה עתה המצאתי!)
  ובנוסף, חשוב,
  אל תשכחו תוך כדי כך הוסיף קצת המסה האפלה , כדי לתת קצת כבידה לבגדים, ולא לשכוח ולנפנף עם האנרגיה האפלה, לתפארת מדינת ישראל, הגלקסיה והקוסמוס!
  חיזקו ואימצו
  העיקר שתהיה כבר הפסקת אש.
  ערב טוב
  ובתקווה שלא אצונזר.
  סבדרמיש יהודה

 17. מיכאל ר. (בעבר מיכאל)

  לאח הקטן:
  אני מניח שלא אחדש לך כלום אם אומר שלא ענית לאף אחת מן השאלות שנשאלת בעקבות דבריך ולא הצדקת אף אחת מטענותיך כלפי המאמר או כלפי.
  כדאי גם שתדע שהבעיה שאתה מציע לה פתרון שאולי הוא נכון ואולי לא (לדעתי לא ולדעתי גם האנלוגיה אינה קשורה לעניין) היא בעיה שנפתרה בעבר בצורה יותר משביעת רצון כאשר אחד הפתרונות הוא היווצרותם של חורים שחורים במהלך המפץ הגדול.
  כבר הבאתי את הקישור לכך והנה הוא שוב:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Primordial_black_hole

 18. האח הקטן

  אתחיל עם תיאור הבעיה ואז אשתף באפשרות שאולי היא נכונה ואולי לא – אין לי הוכחות.

  הכוכבים הראשונים נוצרו כ-400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, הגלקסיות כ-400 מיליון שנה אחריהם. נראה כי גלקסיות התגבשו סביב חורים שחורים, אבל 400 מיליון שנה אינן זמן מספיק ליצירת החורים השחורים מהכוכבים הראשונים (לפי המסלול המוכר לנו). אז מהיכן הגיעו החורים השחורים ליצירת הגלקסיות?

  אני רואה דמיון מסויים להיווצרות מערכת השמש שלנו. למה כוכב חמה הוא מתכתי, נוגה/כדו"הא/מאדים סלעיים, שבתאי וצדק גזיים ואחריהם כוכבים קפואים?. התיאוריה היא שמדובר על טמפ' התמצקות. בקרבת השמש התמצקה מתכת ויצרה את חמה, בהתרחקות מהשמש הטמפ' ירדה והתמצקו הכוכבים הסלעיים וכן הלאה.

  אולי כך היה במרק הקוסמי הסופר לוהט, אולי מלבד מימן מולקולרי נוצרו עוד יסודות כבדים יותר, אולי הללו התגבשו ראשונים או במקביל לכוכבים הראשונים ויצרו את ה'זרעים' לחורים השחורים הראשונים.

  נ.ב. – מיכאל, אולי כדאי שתשב קצת עם יהודה. הוא יסביר לך את הדברים טוב ממני 🙂

 19. מיכאל ר. (בעבר מיכאל)

  לאח הקטן:
  התיקון לתיקון לתיקון אינו מתקן דבר. אתה רק מצטט את הכתוב במאמר (כולל הקטע שציטטתי אני).
  לא אתווכח אתך על הבנת הנקרא.

  בקשר לתגובה 17 – זו אינה חדשנות – לצערי.
  כמובן שיש אנשים שזה חדש עבורם אבל מי שמכיר את החומר יודע שזא אינו חדש.
  אגב – בוא נשמע את ההסבר שלך לשאלה כיצד נחלץ היקום ממצב של חור שחור וכיצד זה מעולם לא חשבת על השאלה.

  אני מקווה שאינך רואה את תיקוני לדבריך כצנזורה.

הוספת תגובה

 • (will not be published)