ידענים: חיפוש חיים בחלל | פיניקס

מאת 1 במאי 2009 182 תגובות

כך צופה פיטר סמית', פרופסור מאונ' אריזונה שהוביל את משימת הפיניקס של נאס"א במאדים

בתמונה – הפיניקס חפרה דוגמאות קרקע והעבירה אותם למעבדה על סיפונה לצורך בדיקה

בתמונה – הפיניקס חפרה דוגמאות קרקע והעבירה אותם למעבדה על סיפונה לצורך בדיקה

בעוד 10 שנים, נמצא חיים מחוץ לכדה"א – כך צופה פיטר סמית', פרופסור מאונ' אריזונה שהוביל את משימת הפיניקס של נאס"א במאדים. ועוד הוא אומר, שבין אם זה יהיה במאה הנוכחית או בעוד אלפי שנים, אנו נשלח בני אדם אל כוכב הלכת האדום.

משימת הפיניקס הייתה שיתוף פעולה בינלאומי של מספר חברות ומכונים אקדמים, בין היתר אונ' אריזונה, נאס"א והמכון למערכות חלל ע"ש מרטין לוקהיד בדנוור. כמו כן השתתפו במשימה מדענים ממכונים שונים בקנדה, דנמרק, פינלנד, גרמניה ושוויץ.

הנחתת הפיניקס חדרה את אטמוספירת כוכב הלכת האדום במהירות של כ-21,000 קמ"ש, וספגה חום עצום של 2,600 מעלות ולבסוף פתחה מצנח ונחתה על פני אדמת מאדים. המעבורת הזדקקה לקולטני שמש כדי לתפעל את שאר הכלים, ביניהם הייתה יד רובוטית לחפירה, תחנת מזג אוויר, סדרה של תנורים, מיקרוסקופ ומצלמות.

במשך חמשת החודשים הבאים, החללית שנשלטה ע"י סמית' וצוותו התמקדה בחפירה וניתוח דגימות אדמה באזור של כמה מטרים בצדו הקר, היבש והוולקני של הכוכב.

למרות שפיניקס לא גילתה חיים על המאדים, סמית' אומר שתנאי האקלים שם דומים למקומות יבשים וקרים על כדה"א, למשל אנטארטיקה- מקומות שחיים בצורה פרימיטיבית כדוגמת תולעים מיקרוסקופיות יכולים להימצא בהם.

"אדמת מאדים היא די דביקה וגושית," אומר סמית', "נדרשו לפניקס ארבעה ימים לבחון את האדמה בתנורים ולבצע עליה ניסויים כימיים לפני שקיבלנו תוצאות.

כאשר מזג האוויר המאדימי החל להפוך לגשום ומושלג, קולטני השמש של המעבורת חדלו לקלוט את אור השמש ב-2 לנובמבר 2008, והפניקס נכנסה למצב תרדמת.

בסוף משימתה, דיווחה פניקס על המצאות של מים קפואים מתחת לפני הכוכב. נוסף לזה נמצאו גם מינרלים שנוצרים בתוך מים, נמצאו באדמה חומרים שיכולים להזין מיקרובים, ונצפה שלג באטמוספירה. המעבורת לקחה כ-25,000 תמונות של האזור. מלבד תמונות רגילות השתמשו גם במיקרוסקופ אטומי לצילום התמונות הקטנות ביותר.

סמית' אומר שלמשימה הבאה של מאדים מתכוונים לשלוח רכב יותר גדול בעל גלגלים שיחזיק מעמד לפחות 5 שנים וינחת באזור מעניין.

"אנו מחפשים במרץ עדויות לחיים על פני כוכב הלכת הקרוב אלינו", אומר סמית,' "אני חושב שזה יגיע, אני באמת מאמין כך", הוא מוסיף. "בנקודה מסוימת, אנו נסובב אבן, וחזיז ורעם, זה יהיה שם".

השבוע הוענקה לסמית' מדלייה מטעם החברה הגיאוגרפית האמריקאית בדלאוור, ארה"ב. טקס הענקת המדליה והרצאה נערכו באונ' דלאוור לרגל אירועי השנה הפולארית הבינלאומית ע"ש וויליאם ס. קרלסון, שכיהן בעבר כנשיא האונ' והיה מחלוצי חוקרי הקוטב.

להודעה לעיתונות של אוניברסיטת אריזונה

עוד בנושא באתר הידען

182 תגובות ל “בתוך עשר שנים נמצא חיים מחוץ לכדור הארץ, ככל הנראה במאדים”

 1. טל

  לא הבנתי יש או אין חיים ואם אין למה אי אפשר להתקיים בכוכבים אחרים?

 2. מאדימוס פרימוס

  נאס"א משקרת לכם
  שומרים את כל הדברים הטובים לעצמם ,
  יש מלא בניינים במאדים באופן ברור!!!!!
  ואזורי גידול חקלאיים גדולים בעיקר במכתשים , בני אדם או חייזרים או גם וגם מי יודע ….
  תיבדקו CRATER HALE !!! שם יש המון , אפילו דמויות של יצורים עם קרניים ברורות מכמה זוויות של תמונות!!!! , הם אומנם מחקו את כל הפורמטים של TIF והשאירו רק JPG שהם פחות ברורים אבל עדין מי שרוצה יכול לבדוק!! , תעלו CONTRAST תורידו בהירות ותוציאו את גווני האדום מ (RGB) !!! ותפסיקו לבלבל בשכל!! אפשר גם לראות ב YOUTUBE כאלה שהעלו מה שהם מצאו.
  בדוק!!!…

 3. בני

  למה בעוד עשר שנים כבר עכשיו גילתם שיורד שלג שיש בו מים וזה אומר שיש חיידקים

 4. דור

  האמת..אני לא מבין משהו.. אנחנו נמצא חיים מחוץ לכדוה"א בכך אין לי ספק..רוב הסיכויים שנמצא אותם המאדים..אך אם נמצא חיים נמצא אולי חיידקים מאובנים פרימטביים למדי שנמצאו שם לפני מיליוני שנים.. אם כבר צריך לחפש חיים בנוגה.. להערכתי היה שם חיים תבוניים שהשמידו את עצמם כתוצאה מאפקט חממה..

 5. מאת מיכאל ר. (בעבר מיכאל)

  אדי:
  זה בסדר גם שאתה לא קראת את דברי.

הוספת תגובה

 • (will not be published)