ידענים: ראשית היקום

מאת 15 בנובמבר 2011 32 תגובות

"למרות שהתאמצנו למצוא חומר בראשיתי טהור ביקום, נכשלנו עד כה. זוהי הפעם הראשונה שאנחנו צופים בגז טהור שאינו מזוהם על ידי יסודות כבדים מן הכוכבים", אמר החוקר הראשי במאמר שפורסם בסיינס

ענני גז בהרכב הראשוני של היסודות ביקום. צילום: מצפה הכוכבים קק בהוואי

ענני גז בהרכב הראשוני של היסודות ביקום. צילום: מצפה הכוכבים קק בהוואי

לראשונה גילו אסטרונומים עננים של גז בראשיתי שנוצר בדקות הראשונות לאחר המפץ הגדול. הרכב הגז תואם את התחזיות התיאורטיות, ומספק עדות ישירה התומכת בהסבר הקוסמולוגי המודרני בדבר מקורותיהם של היסודות ביקום.

רק היסודות הקלים, בעיקר מימן והליום, נוצרו במפץ הגדול. כמה מאות מיליוני שנים חלפו בטרם הפכו גושים של בראשיתי זה מרוכזים מספיק כדי ליצור את הכוכבים הראשונים, שם נוצרו יסודות כבדים יותר. עד כה, האסטרונומים גילו תמיד "מתכות" (המונח שלהם לכל היסודות הכבדים יותר ממימן והליום) בכל אשר בחנו ביקום.

"למרות שהתאמצנו למצוא חומר בראשיתי טהור ביקום, נכשלנו עד כה. זוהי הפעם הראשונה שאנחנו צופים בגז טהור שאינו מזוהם על ידי יסודות כבדים מן הכוכבים", אמר חאווייר פרוצ'אסקה, , פרופסור לאסטרונומיה ואסטרופיזיקה באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז. פרוצ'סקה הוא מחבר שותף של מחקר שפורסם בגרסת האינטרנט של כתב העת סיינס ב-10 בנובמבר. למאמר שותפים גם מישל פומאגאלי,תלמידת דוקטורט בסנטה קרוז וג'ון אומירה מקולג' סנט מייקל בורמונט.
"מיעוט המתכות מעיד על כך שהגז ראשוני" אמרה פומאגאלי. "זה מאוד מרגש משום שזו העדות הראשונה המתאימה להרכב החומר הראשוני שנחזה בתיאורית המפץ הגדול."

החוקרים גילו שני ענני גז ראשוני באמצעות ניתוח האור מקוואזרים רחוקים, תוך שימוש בספקטרומטר HIRES במצפ]ה הכוכבים קק בהוואי. באמצעות פיזור האור הבהיר המגיע מהקוואזר לתוך ספקטרום של אורכי גל אחרים, יכולים החוקרים לראות אילו אורכי גל נספגו בחומר שבין הקוואזר ובין הטלסקופ.

"אנחנו יכולים לראות קווי בליעה בספקטרום שבו האור נקלט על ידי גז, וזה מאפשר לנו למדוד את ההרכב של הגז", אמרה.
לכל יסוד יש טביעת אצבע ייחודית המופיעה כקווים כהים בספקטרום. בתוך הספקטרום של ענני הגז ראו החוקרים ראו רק מימן ודאוטריום (מימן כבד). אך לא גילו הליום, ולמרות הרגישות הרבה של המכשירים הם גם לא מצאו בגז סימנים לנוכחות פחמן, חמצןם, צורן, ויסודות אחרים.

עד לתצפית זו, המדידות הנמוכות ביותר של תפוצת מתכות ביקום הראתה על אלפית מה'מתכתיות' של השמש. אנשים חשבו שזו היתה הרצפה של מתכתיות, שלא ניתן למצוא פחות מאשר אלפית מתפוצת המתכות בשמש. זאת מכיון שהמתכות המיוצרות בגלקסיות התפזרו כל כך בכל היקום. אמרה פומאגלי. "לפיכך הדבר היה בלתי צפוי. התגלית מאתגרת את הרעיונות שלנו אודות הדרך שבה התפזרו המתכות מהכוכבים שיצרו אותם."

להודעה של החוקרים

אבי בליזובסקי

עורך אתר הידען ([email protected]) כל המאמרים של אבי בליזובסקי באתר הידען

32 תגובות ל “אסטרונומים גילו ענני גז ראשוניים מן היקום הקדום – שנוצרו זמן קצר לאחר המפץ הגדול”

 1. מיכאל רוטשילד

  אבי ג:
  אני מבין כמה דברים על המפץ הגדול אבל אין בכוונתי אפילו להתחיל לענות לך.
  אני אומר "להתחיל" כי ברור שזה לא ייגמר לעולם ותמיד תוסיף עוד שאלה.
  הרי כוונתך אינה ללמוד על המפץ הגדול אלא לפנות מקום לאלוהי הפערים.
  זה המפלט הטבעי של המאמינים – הם חושבים שאם יש משהו שהמדע אינו יודע להסביר זו הוכחה שאת המשהו הזה אפשר להסביר רק עם אלוהים.
  זה, כמובן, טיעון מטומטם מאין כמוהו.
  אני יכול להבטיח לך שבסוף תהליך ההתשה תמצא משהו שהמדע עדיין לא גילה (כלומר – בהנחה שתבין מה שיאמרו לך עד אז – הנחה שהיא כמובן חסרת שחר אבל נעשה לך הנחה בעניין זה).
  אתה בטח מצטער על כך שאתה חי בימינו כי לפני חמש מאות שנה יכולת לשאול שאלות הרבה יותר פשוטות משאלת המפץ הגדול ולקבל את התשובה "לא יודע".
  זה טיבו של המדע: הוא מתקדם, מגלה איך דברים שהמטומטמים ייחסו לאלוהים מתבצעים בדרך הטבע ובאמצעות חוקיו, ומאפשר לאלוהים להתפנות למשימות יותר חשובות.

  כמובן שאותם אנשים שמנסים להתקיל את המדע באמצעות שאלה שעדיין לא נמצאה לה תשובה מתעלמים כל הזמן שאם יעמידו אותם במבחן דומה על "תיאורית האלוהים" לא תהייה להם שום תשובה.
  לא שזה חשוב, כי תיאורית האלוהים באמת שגוייה, אבל זה אומר משהו על יושרם של אלה שמנסים למכור אותה.

 2. אבי ג

  שאלה למבינים במפץ הגדול.
  האם המפץ הגדול זה תיאור של בריאת העולם מאין או מיש, כי אם מאין אז איך נוצר העולם מאין? ואם מיש אז למה הוא צריך להיווצר אם הוא ישנו כבר?
  מה המדע אומר על שאלתי הבאה:
  אם היה חומר בראשיתי האם הוא הכיל את כל העולם או רק במקום מסוים?
  כי אם הוא הכיל את כול העולם למה נגרם המפץ הגדול?
  אם הוא היה רק במקום מסוים אז הוא היה מוגבל (גבולות החומר החלקי האלמנטרי הראשון) אז מה היה מעבר לאותו גבול?
  תודה התשובות מאוד חשובות לי

 3. יובל חייקין

  איך חטפה יעל אשת חבר הקיני את הדיון על הגז הבראשיתי? מעשה שהיה כך היה:

  כל הסיפור נכתב הרבה יותר מאוחר מן הזמן המתואר ונועד לעודד את המלך יאשיהו להיות החלטי ונחוש ולא לבקש עזרה מנשים נביאות. בסיפור, ברק בן אבינעם מתנה את יציאתו למלחמה בזה שדבורה הנביאה תצטרף אליו. היא אומרת לו "בסדר, אך לא תהיה תפארתך על הדרך אשר אתה הולך כי ביד אישה ימכור האל את סיסרא". וראה זה פלא, הנבואה מתגשמת.

  חולדה קיבלה שלמונים מכוהני ענתות על מנת שתאשר באזני יאשיהו כי ספר חדש שנמצא בבית המקדש הינו בעצם ספר ישן אותנטי. יאשיהו מתלהב מכוחותיה של חולדה הנביאה. בעקבות גילוי הספר, מתומרן יאשיהו לצאת למלחמת כיבוש בשטחי ממלכת ישראל לשעבר. הוא מהסס ומבקש כי חולדה הנביאה תתלווה אליו. הכוהנים חוששים מן הקשר הזה, משום שהם יודעים מי זו חולדה באמת. בדיוק אז, כבמטה קסם, מופיע בספריה הסיפור על ברק, דבורה, סיסרא ויעל, ויאשיהו בולע את הרמז ומבין כי במסעו הקרוב אל התהילה העולמית רצוי כי יוותר על חברתה של חולדה.

 4. סבדרמיש יהודה

  אני רואה זאת כפתוי מושלם. מים שאל, חלב נתנה בספל אדירים הגישה חמאה, ידה ליתד תשלח וימינה להלמות עמלים (זה מהזיכרון) אז מה אם היא פתתה סיסרא וגמרה לו את הצורה.
  זאת לוחמת שהייתה מקבלת בימנו צל"ש
  לילה טוב לוחמות
  סבדרמיש יהודה

 5. ר.ח

  ויהודה עוד תיקון קטן. יעל אשת חבר הקייני לא הייתה מישראל כי אם מחבר הקיני. חוץ מזה שאחת שמפתה לוחם מובס עייף ומן הסתם פצוע ומפוחד לאוהלה ואז תוקעת לו יתד בראש, לא בטוח שבמקומו לא הייתי קורא לה זונה או ערווה או משהו עוד יותר חמור.

 6. סבדרמיש יהודה

  אכן טעו טעיתי כי בילבלה דעתי אשת חיל זו
  מתנצל
  ולישראל שפירא, מזל שהיו רבנים שידעו להכניס את ירושלים לכל מקום וכך זכינו שגם שיר השירים הוכנס לקנון כי שם כידוע לא מדובר על אהבת גבר לאישה כי אם אהבת ירושליים ל… שכחתי.
  העיקר שיש לנו את שיר השירים!
  (:))
  יהודה סבדרמיש

 7. ישראל שפירא

  יהודה, אריה.
  צר לי לאכזב אותכם. הכוונה המקורית של תלמידי האר"י בביטוי "אשת חיל" היתה לשבח את השכינה, אלוהי ישראל.
  רש"י, וילקוט שמעוני, מזהים את "אשת חיל" עם התורה.

  בואו נקווה שאשת החיל הפרטית שלנו לא תהיה כאניות סוחר.

הוספת תגובה

 • (will not be published)